Plody rakytníku

Co je rakytník a proč je to rostlina budoucnosti?

Rakytník řešetlákový je keř z čeledi hlošinovitých produkující oranžové bobulky, které se v posledních letech těší stále větší oblibě. Není se čemu divit. Toto nenápadné ovoce v sobě totiž skrývá spoustu vitamínů i dalších skvělých látek a dokáže podpořit nejen naše vnitřní zdraví, ale i pleť. Navíc není pouze pro lidi. Z jeho vlastností mohou benefitovat i naši domácí mazlíčci.

Rakytníku se pro jeho unikátní složení občas přezdívá rostlina budoucnosti. O jeho neobyčejných účincích už věděli ale lidé ve starověké Číně, Indii nebo Řecku. Právě rakytník měl například podle známé legendy dodávat okřídlenému koni Pegasovi sílu na to, aby mohl létat. Teď už ale dost příběhů a pojďme se podívat, co tato rostlina opravdu dokáže.

Účinky rakytníku

Důležitých benefitů rakytníku je spousta. Tím nejzajímavějším je asi vitamín C. Toho totiž rakytník obsahuje zhruba 30krát více než citron. Kromě toho ale v rakytníku nechybí ani vysoký podíl vitamínů B, C, E nebo K. Najdete v něm také spoustu minerálních látek, karotenu, flavonoidů nebo aminokyselin.

Díky svému složení má rakytník široký záběr zdravotních účinků. Obecně je dokázáno, že zlepšuje celkový fyzický stav, podporuje imunitu a zvyšuje výkonnost. Obzvlášť účinný je ale také třeba při trávících potížích. Efektivně dokáže hojit žaludeční sliznici, žaludeční vředy a léčí celý gastrointestinální trakt. Dále pomáhá při léčení bolestí kloubů, spálenin, omrzlin a urychluje hojení.

Využití rakytníku

Rakytník se díky svému bohatému obsahu často využívá jako obyčejný doplněk stravy, nejčastěji ve formě tablet. Ty bývají naplněné rakytníkovým olejem nebo práškem z plodů, případně směsí dalších účinných látek. Pro podporu imunity dětí jsou pak vhodné rakytníkové sirupy a želatinové bonbony.
Sladkokyselá chuť čerstvého rakytníku je sice velmi unikátní, ale většinu lidí příliš neokouzlí. Zpracovaný nebo sušený rakytník je však úplně o něčem jiném a nalézá si spoustu příznivců. Není proto divu, že na oblibě nabírají například rakytníkové šťávy, marmelády, čaje nebo dokonce lihoviny. Rakytníkové potraviny spojují příjemné s užitečným, protože v lákavé chuti přinášejí i spoustu zdraví prospěšných benefitů, které jsme si představili výše.

Kromě farmacie je ale rakytník řešetlákový hojně používán i v kosmetickém průmyslu a veterinární medicíně. Urychluje totiž růst vlasů, vyživuje pleť, vyhlazuje vrásky a pomáhá léčit akné. Oblíbené jsou proto nejrůznější krémy, pleťové masky či masážní oleje. 

A protože pro většinu našich mazlíčků má rakytník stejné přínosy jako pro nás, můžete snadno narazit i na krmení pro zvířata s obsahem rakytníku či doplňky stravy určené pro naše čtyřnohé parťáky.

Můžu si vypěstovat vlastní rakytník?

Rakytník si doma vypěstovat můžete. Je však potřeba jej vysadit na slunné místo a dopřát mu správnou péči. První plody se objevují zhruba za 3-4 roky. Dále je potřeba počítat s tím, že zpočátku možná úroda nebude příliš bohatá a chuť rakytníku pro vás bude také až do sklizně otazníkem.

Pokud chcete opravdu kvalitní rakytník, neváhejte se obrátit na nás. Náš rakytník řešetlákový Leikora pěstujeme na Jižní Moravě, kde jsou pro něj ty nejlepší podmínky. 

Rádi vám dodáme čerstvý rakytník nejpozději den po sklizni v jakémkoliv množství a přivezeme vám ho kamkoliv v České republice.

Pociťte sílu Bio rakytníku na vlastní kůži!

Rakytník dodáváme po celé České republice vždy čerstvě natrhaný (nejpozději druhý den), očištěný a bez jakékoliv další úpravy, díky čemuž si udržuje veškeré své blahodárné účinky a je připraven k okamžitému použití.
BIO KVALITA